سیمان جوین
تصاویری از محیط کارخانه سیمان جوین
۱۹ بهمن ۱۳۹۶
برگزاری اولین دوره مسابقات پینگ پنگ شرکت سیمان جوین
۱۹ بهمن ۱۳۹۶
تولیدات شرکت سیمان جوین

خواص کاربردی سیمان پرتلند تیپ ۱ به عنوان سیمان پرتلند معمولی برای مصارف عمومی در ساخت بتن یا ملات بکارمی رود . این نوع سیمان به سه کلاس ۳۲۵-۱ ، ۴۲۵-۱ ، ۵۲۵-۱ تقسیم بندی می شود. شرکت سیمان جوین توانایی تولید هر سه نوع ۳۲۵-۱ ، ۴۲۵-۱ و ۵۲۵-۱ دارد. اعداد ۳۲۵، ۴۲۵ و ۵۲۵ معرف مقاومت فشاری۲۸ روزه سیمان برحسب Kg/Cm2 می باشند. مقاومت فشاری سیمان در آزمایشگاه کارخانجات در سنین ۲ ، ۳ ، ۷ و ۲۸ روزه اندازه گیری می شوند. در مورد اکثر سیمانها مشخصه مقاومت فشاری از مهمترین فاکتورهاست. مقاومت فشاری سیمان قطعاٌ نقش عمده ای در استحکام و قدرت یک بنا دارد . بنابر این بکار بردن سیمان با مقاومت فشاری بالاتر منجر به ساخت ساختمان و یا بنای محکم تر می گردد. ضمن اینکه در شرایط مساوی استفاده از سیمان با مقاومت فشاری بالاتر مقدار زیادی در مصرف سیمان صرفه جویی خواهد شد. مهمترین کاربرد این نوع عبارتند از : کارهای عمومی ساختمان، بتن های مسلح (فونداسیون ، ستون و … )، جاده سازی ، بتن پیاده روها، بتن باند فرودگاه ، ساختمانهای پیش ساخته، بتن آماده، پل سازی، سد سازی، لوله های بتنی، قالبهای بتنی تونل ها، نگهدارنده های ریل آهن .

سیمان پرتلند تیپ ۲

به عنوان سیمان پرتلند اصلاح شده ، مصرف ویژه آن در ساخت بتن هائی است که حرارت هیدراتاسیون متوسط برای آنها ضرورت داشته و حمله سولفاتها به آنها در حد متوسط باشد. از این سیمان به دلیل پایین بودن گرمای حاصل از ترکیب آن با آب، در بتن ریزیهای نیمه حجیم و فوندانسیون های نسبتاً بزرگ استفاده می شود ، که این خاصیت منجر به متراکم شدن بتن حاصله و مقاوم نمودن آن در برابر هجوم املاح شیمیایی نظیر املاح موجود در آب دریا می گردد. همچنین به دلیل پایین تر بودن فاز آلومینات در این سیمان، در مناطقی که خاک آن ممکن است آلوده به ترکیبات سولفاتی نظیر سولفات کلسیم (سنگ گچ) باشد، از این سیمان استفاده می نمایند. مهمترین کاربرد این نوع عبارتند از :

کارهای عمومی ساختمان، بتن های مسلح (فونداسیون ، ستون و … )، جاده سازی ، بتن پیاده روها، بتن باند فرودگاه ، ساختمانهای پیش ساخته، بتن آماده، پل سازی، سد سازی، لوله های بتنی، قالبهای بتنی تونل ها، نگهدارنده های ریل آهن .

سیمان پرتلند تیپ ۱

این نوع سیمان که سیمان پرتلند معمولی نیز موسوم است برای عموم مصارفی است که ویژگی های خاصی از بتن خواسته نشده است. این نوع سیمان فراوان تر از سایر انواع سیمان می باشد. از این نوع سیمان در ساختن پیاده رو ها، رو سازی جاده ها، پل های بتن مسلح، راه آهن، مخازن لوله های آب و ملات ساختمان های بنایی استفاده می شود به طور کلی این سیمان در تمام مواردی که بتن در خطر مجاورت با سولفات ها نباشد و یا حرارات آبگیری سیمان باعث افزایش نا مطلوب درجه حرارت بتن نشود مورد استفاده قرار می گیرد.

logo-samandehi