گچ خراسان قهرمان مسابقات فوتسال جام رمضان امسال شد
۱۵ تیر ۱۳۹۸
تولید سیمان صرفه اقتصادی ندارد
۱۵ تیر ۱۳۹۸

با برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در استان خراسان رضوی

از شرکتهای سیمان جوین و گچ خراسان، به عنوان واحدهای نمونه تولیدی سال ۱۳۹۸ استان تقدیر شد

شرکتهای سیمان جوین و گچ خراسان به عنوان واحدهای نمونه تولیدی استان خراسان رضوی سال ۱۳۹۷ معرفی شدند.

همزمان با روز ملی صنعت و معدن، مراسم بزرگداشت این روز با حضور تعداد کثیری از صنعتگران این استان و با حضور مقامات استانی و کشوری در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد. در این مراسم که استاندار خراسان رضوی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و برخی دیگر از مسئولان برگزار شد، از واحدهای صنعتی و معدنی نمونه فعال در خراسان رضوی تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

مدیرکل سازمان صمت خراسان رضوی در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از همه فعالان صنعت استان گفت :از زمان واگذاری مسئولیت ثبت سفارش برای واردات کالا از سوی این وزارتخانه به استانها در پاییز سال گذشته تاکنون یک میلیارد و ۴۷۲ میلیون یورو درخواست ثبت سفارش در استان ثبت شده که از این تعداد یک میلیارد و ۲۷۶ میلیون یورو تایید و انجام شد.

راضیه علیرضایی با اشاره به رشد سرمایه گذاری در پروانه‌های بهره برداری صنعتی در خراسان رضوی ادامه داد: میزان سرمایه گذاری در پروانه‌های بهره برداری از دو هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۲ به ۴۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در پایان سال ۹۷ رسید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: تحریم‌ها در سال گذشته بر صنایع معدنی استان مانند فولاد، گندله و کنسانتره و کنسانتره مس که مواد اولیه آنها از داخل استان تأمین می‌شود تأثیری نگذاشت و حتی تولید همه این صنایع رشد قابل توجهی نیز داشت با این حال شاهد کاهش ۴۰ درصدی تولید خودرو، الیاف مصنوعی، فرش و برخی صنایع دیگر در استان بودیم زیرا مواد اولیه آنها از خارج کشور تأمین می‌شد.

وی ادامه داد: در این شرایط باید سرمایه گذاری صنعتی در حوزه‌هایی را که دائماً در تأمین مواد اولیه برای آنها ثبت سفارش واردات انجام می گیردرا افزایش دهیم تا از این طریق بتوان زنجیره تولید در خراسان رضوی را کامل کرد.

نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران نیز در این مراسم گفت: در سالی که به نام رونق تولید نامگذاری شده و رهبر معظم انقلاب بر رفع موانع تولید تاکید دارد قوانین از جمله حوزه بانکی و مالیاتی برای تولیدکنندگان بسیار سختگیرانه است و نیاز به توجه رئیس مجلس شورای اسلامی در این زمینه دارد.

حسن حسینی افزود: بانک‌ها ۲۰ درصد از تسهیلاتی که قرار است به تولیدکننده اختصاص دهند را به عنوان اندوخته نگه می‌دارند در حالی که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، بانک‌ها را از این کار منع کرده است پس چرا دستگاه‌های نظارتی در این بخش کم کاری می‌کنند؟

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اضافه کرد: باید شرایط برای بخش تولید آسان شود در غیر این صورت نمی‌توان به رونق تولید و رفع موانع امید داشت.

حسینی گفت: با وجود تحریم، شرایط صنایع خراسان رضوی نامطلوب نیست، برخی از صنایع با ظرفیت کامل در حال تولید هستند و برخی دیگر نیز با نیمی از ظرفیت خود فعالیت دارند و برخی هم تعطیل شده اند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: بهترین نسخه برای رونق تولید در شرایط فعلی، طرح ابتکارانه استاندار خراسان رضوی مبنی بر مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی است که علاوه بر میدان دادن به بخش خصوصی، اقتصاد را نیز از سیاست زدگی و تصدی گری دولت نجات می‌دهد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم باشکوه طی سخنانی بر نقش مهم بخش خصوصی در شرایط فعلی اقتصادی کشور تاکید کرد و گفت: تلاش می کنیم نگاه تصدی گری حوزه صنعت، معدن و تجارت را کاهش دهیم.

سعید زرندی در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در نمایشگاه بین المللی مشهد اظهار کرد: این روزها اکثر صحبت ها متأثر از فضای تحریم و فشارهای سال ۹۷ است. اتفاقاً این سال سختی هایی برای ما داشت ولی باید دقت کرد قوت و امیدمان را از دست ندهیم. تنها راه غلبه بر این مسائل حرکت در محیط منسجمی است که بتوان فکر جدیدی در آن ارائه داد.

در ادامه مراسم برگزیدگان صنعت استان در بخشهای مختلف معرفی شدند که در بخش صنایع غیرفلزی، شرکتهای سیمان جوین و گچ خراسان به عنوان واحدهای نمونه استان در بخش معرفی و با اهدای لوح یادبود و نشان ویژه صنعت استان از این دو شرکت تجلیل به عمل آمد و دکتر سیدمحمدبهدین اورعی میرزمانی مدیرعامل شرکت سیمان جوین و دکتر سیدمحمد نیکزاد اورعی میرزمانی مدیرعامل شرکت گچ خراسان به نمایندگی از سوی مدیران و کارگران پرتلاش و زحمتکش این دو شرکت هدایای خود را از دستان رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی دریافت کردند. همچنین در این مراسم،پروفسور سیدکاظم اورعی میرزمانی بنیانگذار شرکت سیمان جوین و تعدادی از کارکنان بخشهای مختلف این شرکت و شرکت گچ خراسان  حضور داشتند و این موفقیت بزرگ را در کنار مدیران عامل این دو واحد واحد صنعتی نمونه جشن گرفتند.

logo-samandehi